Czy BYOD (Bring Your Own Device) faktycznie może być oszczędnością czasu?

Czy BYOD (Bring Your Own Device) faktycznie może być oszczędnością czasu?

Ponieważ firmy próbują znaleźć sposoby na zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów, powstaje wiele różnych inicjatyw. Jedną z nich, która jest obecnie dość popularna i stanowi prawdziwą oszczędność kosztów, jest BYOD.

BYOD oznacza Bring Your Own Device, i to w zasadzie oznacza, że firmy nie muszą dostarczać laptopy i komputery stacjonarne do pracowników, ponieważ korzystają z własnego urządzenia osobistego z domu, i przynieść go do współczesnego biura zamiast.

Można by pomyśleć, że spowoduje to niezliczoną ilość problemów i to prawda, że istnieją pewne kwestie bezpieczeństwa, którymi należy się zająć przed wdrożeniem takiej strategii, ale BYOD ma również swoje zalety.

Nie tylko BYOD oznacza, że firmy mogą natychmiast obniżyć ogromne koszty, ponieważ nie muszą dostarczać komputera na każde biurko, ale może również zwiększyć produktywność pod względem zaoszczędzonego czasu.

Jak?

Ponieważ kiedy pracujesz na urządzeniu, do którego jesteś przyzwyczajony, np. na swoim domowym laptopie, od razu jesteś szybszy. Kiedy wiesz, gdzie wszystko jest, łatwiej i szybciej lokalizujesz konkretne pliki. Gdy ustawisz skróty na klawiaturze, możesz szybciej wykonywać zadania. Kiedy jesteś zaznajomiony z maszyną, wszystko jest łatwiejsze i dlatego możesz wykonać więcej w czasie, który masz.

Jeśli spojrzeć na to w ten sposób, BYOD może być bardzo przydatną techniką zarządzania czasem!

Jakie są możliwe problemy z BYOD?

Mówiliśmy już o zaletach BYOD, ale nie można zaprzeczyć, że są też pewne możliwe wady.

Na przykład, nie każdy ma w domu swoje własne urządzenie. Podczas gdy większość ludzi ma tablet lub laptop, nie każdy ma. Może to powodować dodatkową presję na pracowników, którzy muszą zakupić takie urządzenie, a jeśli nie będą mogli tego zrobić, to i tak firmy będą musiały zakupić je dla tej konkretnej osoby na jej fotelu biurowym.

Oczywiście sytuacja taka jak ta może spowodować, że ten konkretny pracownik będzie czuł się zakłopotany i może nawet zmniejszyć swoją wydajność w wyniku niskiego morale.

Innym problemem jest bezpieczeństwo. Jeśli ktoś zabiera z biura laptopa lub tablet, to na pewno będzie miał na nim poufne prace, które były wykonywane w ciągu dnia. Jeśli ktoś pracował tego dnia nad raportem na swoim fotelu kierowniczym, przeniesienie laptopa z biura i zabranie go do domu stwarza zagrożenie bezpieczeństwa. A co jeśli ten laptop zostanie skradziony lub zgubiony? Oznacza to, że poufne informacje są zagrożone.

Jednym z rozwiązań jest zapewnienie ochrony laptopów i tabletów hasłem, a także szyfrowanie poufnych informacji i praca w chmurze zamiast przechowywania dokumentów na dysku twardym.

Jeśli myślisz o wykorzystaniu BYOD jako potencjalnej opcji zarządzania czasem, musisz najpierw upewnić się, że znasz wszystkie podstawy. Oznacza to przeprowadzenie oceny ryzyka związanego z tym konkretnym pomysłem i przeanalizowanie sposobów, w jakie może on zadziałać, oraz sposobów, w jakie może nie zadziałać. Dopiero wtedy możesz zdecydować, czy jest to realna opcja dla Twojej firmy.

Oczywiście należy również zapytać pracowników, co o tym sądzą, ponieważ to oni będą z tego korzystać! Nie każdy może czuć się komfortowo z używaniem własnego urządzenia i codziennym przenoszeniem go z domu do pracy.

Pomimo potencjalnych zagrożeń, którymi należy się zająć, BYOD z pewnością ma swoje zalety, a pod względem szybszej pracy i większej produktywności jest to inicjatywa, z którą trudno się nie zgodzić.

Czy może pomóc w uzyskaniu większej ilości zadań na codziennej liście do zrobienia? Całkiem możliwe.